FIZJOTERAPIA - REHABILITACJA
 

MAPA STRONY
Wspomaganie rehabilitacji:
Lampa sollux jest to urządzenie elektryczne emitujące promieniowanie krótkie - widzialne białe i podczerwone, które wnikają do 3 cm w głąb tkanek, poprawiają ukrwienie i zmniejszają napięcie mięśni i ból, poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Lampy Sollux często wyposażone są w  filtry ze szkła w kolorach fioletowym, czerwonym i niebieskim. Czerwone przepuszcza promienie świetlne czerwone i podczerwone, które łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie ran. Filtry niebieskie zatrzymują promienie cieplne, przepuszczają zaś niebieskie, które działają przeciwbólowo łagodzą podrażnienia po złuszczaniu naskórka i po jego oczyszczaniu. 
Przy naświetlaniu miejscowym lampa znajduje się w odległości 20-30cm od nagrzewanego miejsca, natomiast przy naświetlaniach ogólnych w odległości ponad 100 cm. Przy zabiegach w okolicach klatki piersiowej i twarzy, pacjent zakłada na oczy specjalne okulary ochronne. Maksymalny czas naświetlania wynosi 20 minut.
Terapia laserem (laseroterapia)  polega na aplikowaniu promieni świetlnych na wybrany fragment skóry. W fizjoterapii wykorzystywane są lasery niskoenergetyczne. Laser pobudza komórki do szybszej regeneracji, wpływa na ich szybsze gojenie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i likwiduje obrzęki.  Stosuje się w leczeniu przewlekłych i podostrych stanów zapalnych tkanek miękkich, stawów i tkanek okołostawowych, nerwobóli, mięśniobóli, ostrogi piętowej, zwichnięć i skręceń stawów, złamań kości, krwiaków, rwy kulszowej, zespołów przeciążeniowych narządów ruchu (łokieć tenisisty, golfisty, cieśń nadgarstka), dny moczanowej, reumatoidalnych zapaleń stawów. Czas trwania zabiegu laserem trwa od kilku do kilkunastu minut i zależy od naświetlanej powierzchni. Częstotliwość zależy od rodzaju schorzenia. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie zabiegu co drugi dzień, czasami może być stosowany codziennie lub dwa razy dziennie. Terapię, składającą się z serii od 6 do 15 zabiegów można powtarzać kilka razy w roku.

Przeciwskazania: nowotwory, ciąża, występowanie krwawień, infekcje - zarówno wirusowe, grzybicze, jak i bakteryjne, gruźlica, stosowanie leków fotouczulających.

Terapia ultradźwiękami (ultradźwięki). Nie powodujący jakiegokolwiek dyskomfortu zabieg wykonywany z częstotliwością zgodną z zaleceniami specjalisty fizjoterapii daje dobre efekty w leczeniu wielu dolegliwości. Ultradźwiękami są fale akustyczne posiadające częstotliwość drgań wyższą niż zakres słyszalności ucha. Podłużna fala mechaniczna powstaje poprzez przenoszenie drgań z jednej cząsteczki na drugą. Dzięki temu dochodzi do mikromasażu tkanek. Dodatkowo pojawia się efekt cieplny, który wywołuje wzmożone przenikanie energii wewnątrz komórki oraz w przestrzeniach międzykomórkowych. Podczas zabiegu dochodzi do nasilenia procesów utleniania oraz poprawia się ukrwienie.

Terapia ultradźwiękami zmniejsza dolegliwości bólowe oraz łagodzi stany przeciwzapalne. Działa rozluźniająco na mięśnie, co sprawdza się w przypadku intensywnie trenujących sportowców. Ponadto zabiegi mogą przyspieszać gojenie się ran. Przyczyniają się także do zwiększenia rozciągliwości tkanki łącznej, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku blizn, przykurczów czy zwłóknieniach mięśni. Działając przekrwiennie, pobudzają tkanki do regeneracji. Jednocześnie działają rozszerzająco na naczynia krwionośne.
Terapia ultradźwiękami zalecana jest w przypadku: chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów, „ostrogi piętowej”, stanów pourazowych (naderwaniach, skręceniach, zwichnięciach, złamaniach), chorób reumatycznych, leczenia obrzęków o charakterze limfatycznym, leczenia przykurczów, blizn, krwiaków.
Przeciwwskazania: choroba nowotworowa, zaburzenia krzepnięcia krwi, ostre objawy zapalne, zmiany skórne (przede wszystkim w przebiegu chorób zakaźnych), stany zapalne skóry, ciąża, czynna gruźlica, metal w miejscu zmian chorobowych, wszczepiony rozrusznik serca, stan ogólnego wyniszczenia organizmu, obecność metalowych implantów, ostre infekcje i stany gorączkowe, zakrzepowe zapalenie żył, osteoporoza, gruźlica,
Przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz określi, czy z danym schorzeniem można poddać się dobroczynnemu działaniu ultradźwięków.

Prądy  TENS  ( z języka angielskiego Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation), co w tłumaczeniu na język polski oznacza „przezskórna elektryczna stymulacja nerwów”.  Prądy TENS mają działanie przeciwbólowe poprzez blokowanie bodźców i stymulację wydzielania endorfin („hormonu szczęścia”).  Są metodą leczenia analgetycznego, która dodatkowo wykorzystuje zdolność prądu impulsowego o częstotliwości 100 - 200 Hz, do wywołania relaksacji mięśni szkieletowych.
Terapia prądami zalecana jest w przypadku ostrego i chronicznego zespołu bólowego mięśni, bólów kręgosłupa i bólów stawów, nerwobóli, zaburzeń zrostu kostnego, stymulacji mięśni szkieletowych
Przeciwwskazania: gorączka, wszczepiony rozrusznik serca, ciąża, nowotwory, zaburzenia czucia, metal na drodze przepływu prądu, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich, epilepsja

Rehabilitacja ruchowa dzieli się na dwa rodzaje: rehabilitacja ortopedyczna i rehabilitacja neurotyczna. Pierwszą stosuje się do grupy pacjentów trwale unieruchomionych miejscowo (po zwichnięciu lub złamaniu) lub unieruchomionych w łóżku w wyniku dłuższej choroby czy po wypadku. Istotą rehabilitacji ortopedycznej są ćwiczenia pacjenta pod nadzorem fizjoterapeuty i często wspierana jest urządzeniami dopasowanymi do potrzeb terapii np. piłki, bieżnie, drabinki, taśmy, itp.
Rehabilitacja neurologiczna dotyczy pacjentów po udarach krwotocznych, niedokrwieniu,  urazach układu nerwowego, chorujących na stwardnienie rozsiane, chorobę Alzheimera lub Parkinsona. Ważne jest szybkie podjęcie leczenia i jego częstotliwość. Zdolność regeneracji komórek nerwowych u człowieka jest niska, dlatego ważne są systematyczne ćwiczenia, zgodnie z zaleceniem lekarza i fizjoterapeuty.
Wynik rehabilitacji ruchowej jest uzależniony od silnej woli i wytrwałości pacjenta oraz jego współpracy z Fizjoterapeutą. Chory powinien ćwiczyć przynajmniej dwa razy dziennie na podstawie wyraźnych zaleceń rehabilitanta. Po osiągnięciu umiejętności pacjent będzie mógł powtarzać samemu ćwiczenia w dokładnie taki sam sposób jak zalecił Fizjoterapeuta.
REHABILITACJA PLOCK
REHABILITACJA PLOCK
KONTAKT
telefon:  601 149 328